O rety, muszę kupić prezent!

2022-02-24
O rety, muszę kupić prezent!

O rety!!!! Muszę kupić prezent!!! I co teraz?
Na pewno każdy z nas niejednokrotnie znalazł się w sytuacji konieczności zakupu prezentu i wtedy zazwyczaj pojawiał się dylemat; "Co kupić??, przecież on, ona, oni już wszystko mają!!!!" Co zrobić w takiej sytuacji, czy istnieje złoty klucz do otworzenia szkatułki z odpowiedzią na to pytanie, myślę, że tak i wierzę, że pomogę Ci go znaleźć :)
Zanim odpowiemy sobie na pytanie "co kupić", warto wiedzieć dla kogo potrzebujemy prezent, na jaką okoliczność oraz jakim dysponujemy budżetem. Pozornie odpowiedzi na powyższe pytania wydają się raczej proste i oczywiste, chociaż nie do końca. Wyobraźmy sobie, że musimy kupić prezent ślubny dla kolegi z pracy, nigdy nie byliśmy u niego w domu, nie wiemy jaki styl lubi, może modny styl boho, może styl loftowy, a co jeżeli jego przyszła żona ma całkowicie inne upodobania wnętrzarskie? I wtedy pojawia się dylemat co wybrać a do tego zaczynamy się denerwować bo boimy się, że nasz gust nie pokryje się z gustem obdarowanego. Owszem, możemy uderzyć w prezentowy standard - kieliszki do wina, ale czy nasz prezent nie zginie wśród innych kieliszków, które zostaną ofiarowane przez innych gości? Warto zatem pomyśleć jakie dekoracje do domu, kuchni czy łazienki będą z jednej strony przydatne i atrakcje dla obdarowanego a z drugiej nie wprowadzą zamieszania stylistycznego w istniejącym wnętrzu. Powiedzmy, wybieramy jakiś designerski dodatek do domu w postaci rzeźby, wazonu czy obrazu po czym okazuje się, że nasz prezent jest zupełnie niedopasowany stylistycznie do wnętrza obdarowanego. Co w takim razie wybrać?

                                                              
Przekręcamy zatem nasz złoty klucz i otwieramy szkatułkę z odpowiedziami na trudne pytania odnośnie wyboru prezentu ślubnego, urodzinowego, na parapetówkę czy na każdą inną okazję. Jeżeli jesteśmy w sytuacji takiej, że nie znamy gustów i upodobań wnętrzarskich przyszłych obdarowanych, warto jest wybrać prezent, który będzie można schować, czyli przedmiot, który nie musi być eksponowany, aby można było się nim cieszyć. Idealne wydają się wtedy piękne filiżanki porcelanowe, designerskie kubki czy akcesoria do kuchni jak młynek, zabawny korkociąg czy elegancki zestaw do spaghetti. Tego typu przedmioty mogą być schowane do szafki i wyjmowane tylko na czas kiedy są potrzebne. Zdecydowanie odchodzi nam stres związany z niedopasowaniem prezentu do stylu wnętrza obdarowanych, tym samym ujawniamy pierwszą złotą wskazówkę z naszej szkatułki.
Zanim ujawnimy, według nas, najważniejszą wskazówkę dotyczącą wyboru prezentu, pomyślmy jeszcze o jednym bardzo istotnym elemencie a mianowicie o budżecie na nasz prezent. Nie ważne czy chcemy kupić piękną poszewkę na poduszkę, czy bardzo modne ostatnio kubki termiczne do kawy, musimy wiedzieć, ile chcemy wydać. Wiadomo, że innego budżetu będzie wymagał prezent ślubny a innego urodzinowy czy imieninowy. Kiedy określimy wysokość kwoty jaką przeznaczamy na prezent, łatwiej nam będzie poruszać się w gąszczu dekoracji do domu spośród których będziemy wybierali nasz prezent.

                               
Kiedy wiemy już co chcemy kupić na prezent i ile chcemy przeznaczyć na to środków to pojawia się kolejny dylemat, który zaprowadzi nas do naszej złotej wskazówki. Załóżmy, że potrzebujemy kupić dla koleżanki prezent urodzinowy, wiadomo, że wymagany budżet będzie zdecydowanie mniejszy niż w przypadku prezentu ślubnego i decydujemy się na zakup porcelanowego kubka do kawy. Odwiedzając sklep stacjonarny lub zaglądając na stronę internetową stajemy przed dylematem wyboru tego jednego kubka spośród wielu, które odpowiadają naszym kryteriom. I co wtedy? Zwiększając napięcie w oczekiwaniu na odpowiedź na zadane pytanie, wyobraźmy sobie, że kupujemy w prezencie na nowe mieszkanie świecę zapachową, otwiera się przed nami świat zapachów, słodkich, świeżych, kwiatowych czy perfumeryjnych, który wybrać? Jaką podjąć decyzję?

                                   

Nadszedł czas na ujawnienie chyba najważniejszej, według nas wskazówki dotyczącej wyboru prezentu. Jeżeli chcemy pozbyć się ciężaru związanego z wyborem prezentu, polecamy kierować się następującą maksymą: "wybieramy prezent taki jaki sami chcielibyśmy otrzymać", nawet jeżeli finalnie okaże się, że mimo wszelkich starań i dobrych chęci, nasz prezent jest nie do końca trafiony, to zawsze będziemy pamiętali, że wyboru dokonaliśmy uczciwie i szczerze, zgodnie ze swoimi przekonaniami, bo kupowaliśmy jak dla siebie a siebie raczej nie oszukujemy.
Myślę, że wymieniona wskazówka jest dobra i warto z niej skorzystać, jednakże troszkę inaczej ma się sytuacja w przypadku wyboru świecy zapachowej, dyfuzora czy olejku zapachowego. Tutaj powinniśmy raczej zrezygnować z osobistych upodobań na rzecz neutralności. Czyli, jeżeli kochamy zapachy słodkie, powinniśmy wybrać raczej zapach z kategorii świeżej i neutralnej minimalizując w ten sposób ryzyko braku trafności wyboru. Łatwiej będzie osobie, która lubi słodkie zapachy tolerować łagodną świeżość niż osobie, która woli zapachy delikatne znieść intensywną słodycz.
Podsumowując, zakup prezentu jeżeli jest dokonany uczciwie i zgodnie z własnym przekonaniem, zawsze będzie się bronił, co więcej będzie też trochę stanowił informację o nas samych. Życzymy Wam zatem dobrych wyborów :)

pixel