STOLICZKU NAKRYJ SIĘ

2022-03-24
STOLICZKU NAKRYJ SIĘ

                                 

Stoły przykrywano tkaninami chyba od zawsze z jednej strony aby chronić piękne drewno z którego były zrobione a z drugiej aby podnieść estetykę otoczenia w którym spożywano posiłek. Najbardziej popularną formą okrycia dla naszego stołu jest obrus, ale nie jedyną, gdyż elegancko podać posiłek można także stosując bieżniki czy podkładki materiałowe pod talerz. Uzupełnieniem tekstyliów stosowanych przy serwowaniu posiłków są bawełniane lub lniane serwetki.

                                             

               


Obrus jako duża forma z reguły przykrywa cały stół i stanowi w pewnym sensie, tło dla naszej porcelany. Często stosujemy wymiennie, gładki obrus - wzorzysta porcelana i odwrotnie, chociaż to nie jest reguła, ważne aby całe nakrycie było spójne i estetyczne i wzajemnie się uzupełniało. W kwestii kolorystyki, uważa się, że biel czy krem są kolorami neutralnymi i bardzo eleganckimi a także wygodnymi, gdyż łatwo jest dopasować do nich różne style zastawy stołowej. Wiadomo, że jasne obrusy trudniej jest utrzymać w nieskazitelnej czystości niż obrusy kolorowe i wzorzyste a to za sprawą plam, które pomimo wielu starań nie chcą opuścić naszego obrusa. Producenci tekstyliów wychodzą nam w tej kwestii na ratunek produkując tkaniny plamoodporne dodatkowo wzmocnione TEFLONEM, technologią która opóźnia wchłanianie cieczy. Jeżeli przykładowo, rozlejemy wino czy jakiś sok to zanim płyn wedrze się w struktury tkaniny, najpierw tworzy na powierzchni duże krople, podobnie do rozlanej rtęci, przez co daje się łatwo usunąć. Jeżeli przystąpimy do ratowania obrusa w miarę szybko, to jest duża szansa, że nie pozostanie nawet ślad po wcześniejszej "tragedii". Warto zatem zaopatrzyć się w różne obrusy na różne okazje a także dopasować je do stylu wnętrza i posiadanej zastawy.

                                 

        


Inną, równie efektowną formą przyozdobienia naszego stołu są bieżniki, które w przeciwieństwie do obrusów, nie przykrywają nam całkowicie stołu lecz zostawiają spore fragmenty odsłonięte. Najczęściej jest to stosunkowo wąski pas materiału, około 40-50cm szerokości i w zależności od ułożenia na stole może być od 150 - 250 cm długości. Krótsze wersje bieżników stosowane są najczęściej parami i umieszczane w poprzek stołu. Takie nakrycie świetnie się sprawdza dla czterech osób, jeżeli chcemy przyjąć sześciu gości musimy dołożyć trzeci bieżnik. Długa forma bieżnika kładziona jest wzdłuż stołu, pozostawiając brzegi stołu nieosłonięte. Taki bieżnik dobrze sprawdzi się jako codzienna dekoracja stołu i ochrona blatu. Jeżeli chcemy przyjąć gości wykorzystując taki właśnie bieżnik, warto wtedy zastosować bawełniane podkładki.

                 

        


Niewielki kawałek materiału, najczęściej w kształcie prostokąta o wymiarach 30x40cm, pomieści wygodnie talerz, sztućce i szklankę lub kieliszek. Podkładki, bo o nich mowa w elegancki sposób ochronią powierzchnię stołu przed zadrapaniami i temperaturą w sytuacji kiedy zdecydujemy się na odsłonięty całkowicie blat stołu, czyli nie korzystamy z obrusa ani bieżnika. Podkładki można również zastosować razem z obrusem, będzie to wtedy dodatkowa ochrona obrusa a także ciekawy zabieg dekoracyjny kiedy użyjemy kontrastowych kolorów względem obrusa i zastawy. Podkładki materiałowe są łatwe i szybkie do zastosowania a także ze względu na swoją wielkość nie sprawiają wielu problemów związanych z praniem i prasowaniem.

             

           


Serwetki materiałowe są niczym poszetka w marynarce, stanowią nie tylko eleganckie wykończenie całego nakrycia stołu a także są bardzo przydatnym elementem chroniącym nasze ubrania podczas spożywania posiłku. Z reguły eleganckie przyjęcia wiążą się z eleganckim strojem, który byłoby bardzo szkoda zaplamić sosem czy buraczkami. Dlatego potrzebujemy materiałowych serwetek, ale nie po to by wycierać w nie usta, tylko po to aby spoczywały na naszych kolanach i tworzyły tarczę ochronną pomiędzy sosem a drogą sukienką. Do wytarcia ust czy rąk służą nam serwetki papierowe, które również powinny znaleźć się na stole w odpowiednim stojaku, zwanym serwetnikiem.
Szeroki wybór tekstyliów jaki oferujemy naszym klientom pozwala stworzyć wymarzoną scenerię pod niezapomniane spotkanie przy stole z rodziną lub przyjaciółmi. Bawmy się w tworzenie atmosfery poprzez wybieranie różnych kolorów i wzorów tkanin z których uszyte są nasze obrusy, bieżniki, podkładki czy serwetki.

pixel